Kapat
Bilgi Bankası 450 kişi indirdi 1

Arılar Ve İğneleri Hakkında Bilgi

Arıların bizleri soktuğu zaman neler hissettiğimizi hepimiz biliriz. Bir çoğumuzun başına gelmiştir. acır,ağrır,kızarır.

Toplum, bir yarı-mit işçi arının sadece 1 kez sokabilceğini bilir.  Aslında bir işçi arı ömrü boyunca defalarca sokabilir. ancak memeli hayvanların (dolayısıyla insanlarında) derileri kalındır. Ve hemen hemen her seferinde arının iğnesi derimize yapışıp kalır.

arı iğnesi


Tabi arı da bu sırada hızla kaçmaya çalışırken (yapışmadan dolayı) iç organları dışarı çıkar. Ve arı dakikalar içerisinde hayatını kaybeder.  Yani, bu durum arıların beceriksiz olduğundan veya tek sefer sokabiliyor olmalarından değil, bizim derimizin kalın olmasından kaynaklanıyor.

Eğer arı sizi soktuktan sonra iğnesi vücudunuza yapışmassa hayatına devam edebilir ve ömrü boyunca kendisine zarar vermeye çalışan bir çok şeyi sokabilir. Özellikle kendisine zarar veren böcekleri.
 
 

İlginç Bir Bilgi Daha Var Tabii

Arılar soktukdan sonra deriye apotoksin adlı bir kimyasal madde bırakırlar. Bu bir çeşit feromondur. Ve etrafında ki arılarında aynı kişi sokması için bir uyarıdır.Dolayısıyla bir arı tarafından sokulduktan sonra eğer iğne vüdunuzda kalmışsa ve etrafınızda arılar varsa hemen oradan topuklamanız önerilir (: 
 
 

Sokulduktan Sonra Acının Nedeni Ise ;

Arının vücudumuza melittin toksininin enjekte etmesidir.Bu toksine cevap olarak ; vücudumuzda üretilen histamin ve benzeri olan kimyasallardır. Ve bu kimyasallar acıya ve kaşıntıya sebebiyet verir.
Şifre İsteyen Rarlar için Şifreler: "intifada1453" veya "intifada1453tr"