Kapat
Bilim ve Teknoloji 237 kişi indirdi 0

Facebook’un 2 Numarası Zuckerberg ile Olan Başarı Hikayesini Anlattı

facebook ortağı mark zuckerbergin ortağı

Ünlü sosyal medya Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in parıldamaya hazır olan projesi Facebook için geceli gündüzlü çalıştığı 2007 yıllarında yeni bir yıl partisine gitmiş ve adeta şu an 2 numara konumunda yer alan Sheryl Sandberg ile orada tanışmış idi. İşte Facebook’un yapıtaşlarının atıldığı o hikaye.

2 arkadaşın oldukça samimi olan arkadaşlığı onların bugünlere gelmesine vesile oldu ve hiç kimseler bilmese de her gün saatlerce kullandığımız Facebook aslında bu ikilinin sanat eseri idi. Tanışmadan önce bir Google çalışanı olarak iş hayatına atılan Sandberg şahsen Zuckerberg’in ağzından aldığı yardımcılık teklifi için tam 3 ay direnmişti. Sonunda uzun uğraşlar sonucu Sandberg ile çalışmaya başlayan Zuckerberg gün aşırı çalışarak adeta bir mimar gibi Facebook’u inşa etmeyi başardı. Fakat her başarı hikayesinin arkasında birtakım olumsuzluklar yatmaktaydı ve ikilinin arası kısa süre sonra açılacaktı.

Facebook’un iki numarası Sandberg LinkedIn kurucularından olan Reid Hoffma’a verdiği bir röportajda o zamanlarda Survey Monkey’in CEO’su ve kocası olan Dave Goldberg’in tavsiyelerine kulak astığını anlatıyor: “Ben ve Mark o dönemlerde herhangi bir maddi anlaşmaya varmamıştık. Kocam ise bana aynen: “İşlerin üstesinden nasıl geleceğiniz konusunda bir süreç anlaşması yapın. Çünkü şu anda ortada bulunan tüm sorunları halletseniz bile yakın zamanda yenileri ortaya çıkacaktır ve bunlar ile baş edemeyeceksiniz.”

Sandberg kocasından aldığı bu briffingler sayesinde her hafta Zuckerberg ile bir toplantı düzenledi ve detayları sürekli karşılıklı konuşmak istediğini bildirdi. Zuckerberg’in kabul ettiği bu anlaşma sayesinde tam 9 senedir birlikte çalışan ikili Facebook’u günümüzdeki haline getirmeyi başardılar.

Şifre İsteyen Rarlar için Şifreler: "intifada1453" veya "intifada1453tr"