Kapat
OSMANLI 122 kişi indirdi 0

OSMANLI SARAYLARI

Dolmabahce

Dolmabahçe SarayıİstanbulBeşiktaş‘ta, Kabataş‘tan Beşiktaş‘a uzanan Dolmabahçe Caddesi’yle İstanbul Boğazı arasında, 250.000 m²’lik bir alan üzerinde bulunan saray. Marmara Denizi‘nden Boğaziçi‘ne deniz yoluyla girişte sol kıyıda, Üsküdar‘ın karşısında yer alır.

 

Topkapi_Palace_Seen_From_Harem

 

Topkapı Sarayı (Osmanlı Türkçesi: طوپقپو سرايى), İstanbul Sarayburnu‘nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır.[1] Bir zamanlar içinde 4.000’e yakın insan yaşamıştır

ciragan-sarayi

 

Yıldız Sarayı, ilk kez Sultan III. Selim‘in (17891807) annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmış,[1] özellikle Osmanlı padişahı II. Abdülhamit (18761909) süresinde Osmanlı Devletinin ana sarayı olarak kullanılmış olan saray. Günümüzde Beşiktaşİlçesi’nde yer alır. Dolmabahçe Sarayı gibi tek bir yapı halinde değil, Marmara denizi sahilinden başlayarak kuzeybatıya doğru yükselip sırt çizgisine kadar tüm yamacı kaplayan bir bahçe ve koruluk içine yerleşmiş saraylar, köşkler, yönetim, koruma, servis yapıları ve parklar bütünüdür.

 

Şifre İsteyen Rarlar için Şifreler: "intifada1453" veya "intifada1453tr"