Kapat
Bilim ve Teknoloji 316 kişi indirdi 0

Rusya’da Google Yandex Çatışması

Bilindiği üzere Android telefonlar Google ve Google Play gibi uygulamalara sahiptir. Bu durum Rusya’da da yapılan anlaşmalar ile telefon üreticilerine bir zorunluluk olarak sunulmaktaydı.

Android işletim sistemi ise birçok uygulamasının Google Play’de sunuluyor olmasından ötürü Google’a mecburi bir şekilde bağlanmaktaydı. Ancak Rusya’da Yandex’in çabaları ile bu zorunluluk kaldırıldı.

Rusya’da Artık Google Zorunlu Değil

Rusya’nın üreticisi olduğu Yandex Google ile rekabet içerisinde ancak bu rekabet ilişkisi eşit şartlar içerisinde sürmemekteydi. Zira telefon üreticileri Google uygulamasını Android işletim sistemli akıllı telefonlara hazır olarak sunmaktaydı. Bu durum bir anlaşma ile garanti altına alınmıştı.

Bu duruma Yandex tarafından birçok dava açılırken Google ile geçtiğimiz günlerde bir anlaşmaya varıldı. Bu anlaşmaya göre Rusya’da üretilen telefonlar için artık Google zorunlu olmayacak.

Anlaşmanın Süresi

Yandex CEO’sunun yaptığı açıklamalara göre bu anlaşma 6 yıl 9 ay süreyle geçerli olacak. Bu anlaşmanın üzerine Google tarafından yapılan açıklamalar memnuniyet duyulduğu şeklindeydi.

Yandex’in bu atılımı hiç şüphesiz Rusya içerisinde Yandex’in kullanım oranını artıracaktır. Bu atılımın dünya geneline yansıması uzun sürecek gibi dursa da bu kullanıcıların memnuniyetine de sıkı sıkıya bağlı. Zira kullanıcıların Yandex kullanımına dair beğenilerini belirten yorumların artması Yandex’e yönelimleri artırabilir.

Yandex her ne kadar zor bir rekabetin içerisinde olsa da başarılı adımlar atıyor gibi gözükmektedir. İlerleyen senelerde bu rekabetin durumu daha da netleşecektir.

Şifre İsteyen Rarlar için Şifreler: "intifada1453" veya "intifada1453tr"