Kapat
Genel 266 kişi indirdi 4

Zuckerberg’i tehdit ederek 12 bin dolar kazandı

Facebook kendi güvenlik açıklarını bildiren kullanıcılara ödüllerini dağıtmaya devam ediyor… son 1 hafta içinde 2 kritik güvenlik açığını bildiren kullanıcılarını para ile ödüllendirdi, ama son zamanlarda facebook’un güvenlik açıklarının artmasıda kullanıcıları tedirğin etmeye başladı.

Biri sizin profilinize kolayca sızıp facebook’daki fotoğraflarınızı silebiliyor veya duvarınızda kolayca sizden habersiz durum mesajı paylaşabiliyor.

Gelelim haberin detaylarına…

Hintli bir mühendis olan Arul Kumar, Facebook’ta bulduğu bir güvenlik açığı sebebiyle 12,5 bin dolarla ödüllendirildi. Sosyal ağ üzerindeki herkesin fotoğraflarının kolaylıkla silinebilmesine izin veren bir güvenlik açığını ortaya çıkaran Kumar, böylelikle Facebook ödül programından en büyük para ödülünü kapan araştırmacılardan biri oldu.

Sosyalmedya.co’dan Duygu Arslan’ın haberine göre 21 yaşındaki Arul Kumar’ın farkettiği Facebook güvenlik açığı, kullanıcıların haberi olmadan siteden herhangi bir fotoğrafın silinebilmesine sebep oluyor. Diğer bir deyişle herhangi bir kullanıcı bu açıktan yararlanarak başka bir kullanıcının, hatta bu onaylı kullanıcı ya da markaların Facebook sayfaları da olsa, istediği fotoğrafını kolaylıkla silebiliyor. Üstelik bunun için o kullanıcının arkadaşı olmasına ya da herhangi bir etkileşimde bulunmasına da gerek yok.

TESADÜFEN FARKETTİ

Bu açığı sosyal ağın mobil sitesindeki destek panelini karıştırırken fark eden Kumar, durumu Facebook’un Whitehat ödül programına bildirdi. Önce Facebook böyle bir hatanın tespit edilemediğine dair Kumar’a mesaj gönderse de Kumar ısrarından vazgeçmedi. Kumar’ınkendi blogundan yayınladığı Facebook ile arasındaki yazışmalara göre Hintli araştırmacı güvenlik açığının nasıl işlediğine dair bir video yarattı ve bu videoyu ekleyerek Facebook’a durumu yeniden bildirdi.

BUGÜNE KADARKİ EN YÜKSEK ÖDÜL

Bunun üzerine Facebook, güvenlik açığının farkına varabildi ve bir sonraki mesajında Kumar’ın bu önemli güvenliğini tespit etmesi sebebiyle Facebook ödül programının onu 12,5 bin dolarla ödüllendirdiğini bildirdi. Ödül programı kapsamında sosyal ağın güvenlik açıklarını tespit eden araştırmacıları minimum 500 dolar ile ödüllendiren Facebook, böylelikle şimdiye kadar verdiği en büyük para ödüllerinden birini Kumar’a vermiş oldu.

FİLİSTİNLİ YAZILIMCI’YI KABUL ETMEMİŞLERDİ

Kumar’ın ilk olarak Facebook tarafından reddedilmesinden sonra hazırladığı videoda örnek olarak Mark Zuckerberg’i kullanması ise oldukça manidar. Videoda isterse nasıl Zuckerberg’in sayfasına sızıp fotoğraflarını silebileceğini anlatan Kumar’ın hemen bunun ardından ödüllendirilmesi akıllara geçtiğimiz haftalardaki Khalil Shreateh olayını getiriyor. Hatırlanacağı gibi Shreateh, sitede tespit ettiği açık Facebook tarafından önemsenmeyince Zuckerberg’in duvarına sızıp hatanın detaylarını paylaşmıştı. Shreateh’ten böyle bir gol yiyen Facebook, anlaşılan aynı hataya Kumar ile düşmek istemedi.

Şifre İsteyen Rarlar için Şifreler: "intifada1453" veya "intifada1453tr"

  • Lan Bende Cafeebok Mu yapsamki 😀

  • mahmut

    baktı bulamıyo açıktan yararlananlara para verelımde bıraksnlar bu işleri dedi 😀 😀

  • Adam işini biliyor 😀

  • isim yazcakdın

    vay be 😀